خرید و فروش ارزهای دیجیتال

پی 98 مکانیزه ترین ارائه دهنده خدمات پرداخت آنلاین، ویژه دانشجویان ، برنامه نویسان و سایر کاربران ایرانی که شامل :

خرید از فروشگاه های خارجی ، افتتاح حساب های بین المللی ، ارائه درگاه های خارجی ، صدور و شارژ کارت های اعتباری ویزا و مستر ، تعیین وقت سفارت ،

ثبت نام آزمون های دانشجویی ، فعالسازی حساب های کاربری ویژه برنامه نویسان و نقد کردن درآمد های ارزی آنها می شود.

این مجموعه نظر به استقبال کاربران ایرانی برای خرید و سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال هم چون بیت کوین ، اتریوم ، ریپل و .. و عدم دسترسی آنها به اکسچنجر های بین المللی امکان خرید و فروش این دسته از محصولات را نیر برای کاربران ایرانی فراهم نموده است

لایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

لایت کوین (Litecoin) چیست و چگونه کار می کند؟

لایت کوین (Litecoin) یک ارز رمزپایه درست مانند بیت کوین است. این ارز را می توانید تقریبا به صورت فوری در سراسر جهان با کارمزد پایین منتقل کنید.

تاریخچه لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین یکی از اولین مشتقات بیت کوین است و خالق آن، Charlie Lee کارمند سابق شرکت گوگل است که در زمان فعالیتش در این کمپانی ارز لایت کوین را ارائه کرد.

ارزش لایت کوین (Litecoin) از کجاست؟

لایت کوین بنا به دلایلی که بیت کوین دارای ارزش است، ارزشمند به حساب می آید. یکی از دلایل اصلی ارزشمند بودن بیت کوین کاربرد و نادر بودن آن است و دلیل ارزشمند بودن لایت کوین هم همین است. فقط ۸۴ میلیون LTC (واحد ارزی لایت کوین) در چرخه وجود خواهد داشت که دلیل نادر بودن آن است و اما دلیل کاربردی آن این است که لایت کوین را با سرعت بسیار بالا و هزینه کمی می توانید به سراسر جهان ارسال کنید.

ساز و کار استخراج لایت کوین (Litecoin)

استخراج لایت کوین از آن چه که باید باشد و انتظار می رود، متفاوت تر است.

استخراج لایت کوین
استخراج لایت کوین

در زمان نوشتن این مقاله هر لایت کوین حدودا برابر ۳۲ دلار است و در روز های اول پیدایش لایت کوین استخراج آن بسیار ساده بود چرا که در ابتدا قیمت آن ارزان بود و رقابتی برای استخراج آن وجود نداشت.

خرید لایت کوین (Litecoin) چگونه ممکن است؟

لایت کوین یکی از چند صد ارز رمزپایه محبوب است و بنابراین خرید لایت کوین نسبت به بسیار از ارز های دیجیتال و رمزپایه که کمتر از آن ها نامی برجاست صورت می گیرد. البته متاسفانه وجود تحریم های اقتصادی مانع انجام تبادلات بانکی با وبسایت های خارج از کشور می شود و به همین دلیل کاربران ایرانی برای خرید مستقیم با مشکل روبرو هستند. اما خوشبختانه سامانه Pay98 با تجربه بسیار بالا در امر مبادلات ارز های دیجیتال می توان علاوه بر راهنمایی شما و ارائه مشاوره های تخصصی به میزان دلخواه شما را در خرید Litecoin راهنمایی کند.

کیف پول های لایت کوین

تعداد کیف پول های لایت کوین محدود است. در حال حاضر بیت کوین تنها ارز رزپایه ای است که مردم در زندگی روزمره خود از آن استفاده می کنید و درخواست ها برای لایت کوین به اندازه آن نیست و بنابراین تعداد کیف پول هایی هم که برای آن موجود است نیز محدود می باشد.

احتمالا می توان بهترین و توانمندترین کیف پول لایت کوین را Electrum LTC معرفی کرد. این کیف پول نیز مشتقی از کیف پول Electrum بیت کوین است و نرم افزار آن متن باز و قابل اجرا بر روی Mac، PC یا دسکتاپ می باشد.

اگر می خواهید لایت کوین های خود را در مکانی امن نگهداری کنید، پیشنهاد ما استفاده از کیف پول سخت افزاری TREZOR یا لجر نانو اس است.

این دستگاه ها هر دو از ارز لایت کوین پشتیبانی می کنند و سکه های شما را به صورت آفلاین و به دور از هکر و بدافزار ها نگهداری می کنند. هر دو دستگاه با کیف پول نرم افزاری Electrum LTC سازگار هستند و در این صورت می توانید این کیف پول نرم افزاری را در ارتباط با کیف پول سخت افزاری خود استفاده کنید.

اگر به دنبال روشی مطمئن و همیشگی برای نگهداری از لایت کوین های خود هستید، کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه هستند.

با توجه به این که کیف پول های کمی برای لایت کوین در مقایسه با بیت کوین وجود دارد، مشخص است که مردم خیلی از لایت کوین استفاده نمی کنند.

مقایسه لایت کوین (Litecoin) و بیت کوین

تنها ویژگی که لایت کوین نسبت به بیت کوین دارد این است که قابلیت های بیشتری دارد. ماینر های بیت کوین از انجام یک ارتقا برای سیستم جلوگیری می کردند تا بتوانند از این طریق سود مالی بگیرند و ماینر های لایت کوین هم به همین شکل، اما این ارتقا بالاخره رخ داد.

این بروزرسانی Segwit نام گرفت و اساسا این بروزرسانی ظرفیت هر شبکه ای که رویش فعال است را دوبرابر می کند. در حال حاضر Segwit روی شبکه لایت کوین فعال است ولی روی شبکه بیت کوین فعال نیست.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین
مقایسه بیت کوین و لایت کوین

شبکه لایت کوین در حال حاضر در انجام تراکنش ها ۴ برابر ظرفیت بیشتری نسبت به شبکه بیت کوین دارد و از زمانی که بروزرسانی Segwit روی این شبکه فعال شد ظرفیت آن ۸ برابر شد و حتی پتانسیل ظرفیتی بیشتر از این را هم دارد. البته که خیلی از افراد در حال حاضر از این ظرفیت ها استفاده نمی کنند و این ظرفیت روی کاغذ و به صورت تئوری زیباست و در عمل مردم بیشتر از بیت کوین استفاده می کنند.

لایت کوین از زمانی که بلاک هایش در حدود هر ۲٫۵ دقیقه ساخته می شود، سریع تر از بیت کوین است ولی بلاک های بیت کوین هر ۱۰ دقیقه تقریبا ساخته می شود.

لایت کوین به نوعی برادر کوچک تر بیت کوین شناخته می شود و این دو ارز رمزپایه معمولا با یکدیگر زیاد مقایسه می شوند.

صرافی های لایت کوین (Litecoin)

بیت کوین را به سادگی می توانید بخرید و تقریبا هر صرافی ارز رمزپایه ای مانند Pay98، بیت کوین را پشتیبانی می کند. برخی از این صرافی ها لایت کوین را هم پشتیبانی می کنند ولی نه همه آن ها. در ایران سامانه Pay98 به کاربران خود امکان خرید و فروش لایت کوین را می دهد و شما می توانید با کارت های عضو شتاب و به ریال لایت کوین خریداری و در کیف پول مخصوص به خود یا کیف پول عمومی Pay98 آن را دریافت کنید.

البته تعداد صرافی هایی که لایت کوین معامله کنند کم است و Pay98 جزو معدود صرافی های آنلاینی است که علاوه بر ارائه خدمات مبادله لایت کوین بیش از ۱۰۰ نوع ارز دیجیتالی و رمزپایه دیگر را نیز ارائه می کند.

قیمت لایت کوین (Litecoin)

بی شک با توجه به برتری هایی که از بیت کوین نسبت به لایت کوین گفتیم، قیمت بیت کوین از لایت کوین بیشتر و بنابراین سهم بازار آن هم بیشتر است. البته لایت کوین جای رشد بیشتری دارد ولی به نظر نمی رسد لایت کوین بتواند جای بیت کوین را از نظر سهم بازار و محبوبیت بگیرد.

سرعت در شبکه لایت کوین

متوسط زمان تایید تراکنش در شبکه بیت کوین ۱۰ دقیقه است و این در حالی است که متوسط زمان تایید تراکنش در شبکه لایت کوین ۲٫۵ دقیقه می باشد. اگر چه این ارقام این نتیجه را می دهد که شبکه لایت کوین سریع تر است ولی شما همچنان نیاز به ۴ تایید لایت کوین ددارید تا بتوانید به همان سطح از امنیت مانند بیت کوین برسید.

با فعال کردن Segwit روی شبکه لایت کوین، شبکه سبک تر است ولی بیت کوین به دلیل این که از این بروزرسانی استفاده نمی کند این طور نیست و به همین دلیل انجام تراکنش های فوری در شبکه لایت کوین امکان پذیر است ولی در شبکه بیت کوین خیر.

توجه داشته باشید که بیت کوین هم ممکن است در آینده به این قابلیت مجهز شود.

امنیت شبکه لایت کوین (Litecoin)

قدرت هش شبکه بیت کوین خیلی بزرگتر از لایت کوین است و استخراج بیت کوین به نظر نامتمرکز تر از لایت کوین می رسد و هیچ رقابت تنگاتنگی در این رابطه بیت بیت کوین و لایت کوین وجود ندارد.

اگر قیمت لایت کوین افزایش پیدا کند قدرت هش لایت کوین هم بیشتر می شود ولی در حال حاضر بیت کوین صنعت استخراج قوی تری نسبت به لایت کوین دارد.

سرویس BitPay که نقش بزرگی در پذیرش بیت کوین توسط پذیرندگان (فروشگاه داران و…) داشت از لایت کوین پشتیبانی نمی کند و اگر BitPay چنین کاری کند اوضاع برای لایت کوین عوض می شود.

گسترش دهندگان لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین گروه بزرگی از گسترش دهندگان دارد ولی هنوز به تعداد گسترش دهندگان بیت کوین نمی رسد. همچنین بسیاری از کدهای مورد استفاده در لایت کوین از بیت کوین گرفته و مورد استفاده قرار گرفته است.

لایت کوین کدنویسی خوبی دارد ولی بیشتر توسعه دهندگان ارز های رمز پایه روی بیت کوین تمرکز دارند.

وضعیت بازار لایت کوین (Litecoin)

بیت کوین در بازار و فروشگاه ها به عنوان تنها ارز رمزپایه شناخته می شود و به غیر از آن فروشگاه داران ارز رمزپایه دیگری را نمی شناسند.

لایت کوین اما به نظر دومین ارز رمز پایه پایدار است ولی هنوز از نظر پایداری و رواج در بازار به بیت کوین نمی رسد.

در مقایسه با لایت کوین، بازار بیت کوین خیلی عمیق تر و معاملات بزرگ تری در بازار بیت کوین صورت می گیرد.

حریم خصوصی در شبکه لایت کوین (Litecoin)

بیت کوین و لایت کوین هر دو به یک اندازه قابلیت هایی برای حفظ حریم خصوصی دارند و چیزی خاص و منحصر به فردی در این دو وجود ندارد.

در این شبکه ها همه می توانند تراکنش ها را ببینند و تشکیل یک گره کامل در هر یک از این شبکه ها کاملا ایمن خواهد بود.

نظر شما

Be the First to Comment!

avatar